családjog

Miért kulcskérdés a házassági szerződés a családjog területén?

A családjog világában kevés olyan előrelátó döntés van, mint a jól megfogalmazott házassági szerződés. Sokan tartanak tőle, mert úgy érzik, bizalmatlanságot tükröz a partner felé. Pedig a valóságban éppen ellenkezőleg van. Biztonságot, kiszámíthatóságot és korrekt együttműködést kínál a feleknek, nemcsak esetleges válás esetén, hanem már a házasság ideje alatt is. Lehetőséget ad arra, hogy a felek tudatosan, átlátható módon szabályozzák a vagyoni viszonyaikat.

Mi az a házassági szerződés?

A házassági vagyonjogi szerződés (köznyelven házassági szerződés) olyan írásos megállapodás, amit a házasodni készülő pár még az esküvő előtt vagy a már házasságban élő felek utólag kötnek meg. Ez a családjog egyik legfontosabb, mégis leginkább alábecsült területe. A dokumentum részletesen szabályozza, hogy a házasság ideje alatt szerzett vagyon miként oszlik meg a felek között, akár közös, akár külön vagyonná minősítve azt.

Mikor érdemes házassági szerződést kötni?

Bár sokan a „gazdagok kiváltságának” tartják, a házassági szerződés valójában minden párnak hasznos, különösen az alábbi esetekben:

  • ha az egyik fél jelentős vagyonnal rendelkezik a házasságkötés előtt,
  • ha vállalkozást működtet, amit meg kíván védeni egy esetleges válás következményeitől,
  • ha örökölt vagy ajándékba kapott vagyont kíván külön megőrizni,
  • ha a felek eltérően kívánják szabályozni a közös és különvagyon kérdését.

A házassági vagyonmegosztás a családjogon belül

A magyar családjog főszabályként a közszerzeményi rendszert alkalmazza. Ez azt jelenti, hogy a házasság ideje alatt szerzett jövedelmek és más értékek alapértelmezetten közös vagyonnak minősülnek, függetlenül attól, hogy ki milyen néven szerezte meg azokat. Kivételt képeznek például az örökléssel vagy ajándékozással szerzett javak, amik különvagyonnak számítanak.

Ha a házasság felbomlik és nincs házassági szerződés, akkor a vagyonmegosztás során ezen szabályok alapján történik az elszámolás, gyakran hosszan elhúzódó, vitás peres eljárások keretében. Ezt előzi meg a jól átgondolt szerződés.

Mire figyeljünk a házassági szerződés készítésekor?

A házassági szerződés csak akkor érvényes és jogilag védhető, ha írásban, ügyvéd által ellenjegyzett formában jön létre. Fontos, hogy:

  • egyértelmű, pontos és részletes legyen a vagyonrendezés minden elemére nézve,
  • tartalmazza a külön- és közös vagyon körének meghatározását,
  • szabályozza a házasság ideje alatti bevételek, kiadások és vagyonszerzések kezelését,
  • rögzítse a válás vagy más vagyonjogi esemény esetére vonatkozó megosztási szabályokat.

Miért érdemes ügyvédhez fordulni?

Egy profi családjog területén jártas ügyvéd nemcsak a megfelelő jogi kereteket biztosítja a szerződéshez, hanem segít abban is, hogy a dokumentum valóban a felek érdekeit szolgálja. Az ügyvédtanácsot ad a jogi lehetőségekről és kockázatokról, egyéni szerződést készít a pár helyzetére. Ezek mellett gondoskodik a formai követelmények betartásáról (pl. ügyvédi ellenjegyzés),szükség esetén pedig képviseli az ügyfelet a vagyonmegosztási eljárás során.

Dr Mohos Gábor a jog ezen területén is örömmel vállalja a segítséget. Keressük ezért bizalommal!