Sokan azt gondolják, hogy a gyógytorna elsősorban az idősebb és lesérült emberek kezelése. Azonban azok is rászorulnak a gyógymasszázsra és tornára, akik intenzív fizikai munkát, sportot végzenek. Sportolók esetében is különösen nagy szerepet kaphat a fizioterápia gyógytorna. Gondoljunk csak bele, hogy a hazánkban élő sportolók, főleg azok, akik igen nagy fizikai megterhelésnek és sérülésveszélynek vannak kitéve, milyen nagyfokú izommunkát végeznek, mint a küzdősportok szerelmesei, a kajakosok, magas- és távolugrók, a szertornások és még lehetne folytatni a sort.
Számukra rendkívül nagy szükség van a gyorsabb ütemű felépülésre. A gyógytorna segítségével megszüntethető a fájdalom, ráadásul az izmok regenerációja is meggyorsítható. A speciális fogásokból és mozdulatokból álló kezelés a legtöbb embernél valamilyen trauma vagy műtét után kerül beiktatásra. A fizioterápia során speciális mozdulatokat kell végezni. Ezeket a terapeuta segít elsajátítani. A gyakorlatok helyes kivitelezése fogja meghozni a várva várt sikert, vagyis a gyógyulást és a fájdalom megszűnését. Sokan nem tudják, de a fizioterápiánál még a szakember is aktívan részt vesz a kezelésben, hiszen sokszor a manuális fogások teszik ki a terápia részét.
Mit kell tudni pontosan a fizioterápiáról és a gyógytornáról?
A fizioterápia nem más, mint egy összefoglaló név, ami a különféle természetes orvosi terápiákat foglalja magába. Fizikai és kémiai energiákkal szintén gyógyít. A fizioterápiába beletartozik a fizikoterápia és a gyógytorna is. Míg előbbi jobbára kémiai energiákkal dolgozik, addig a gyógytorna a mozgás által gerjesztett energiákat hasznosítja. Talán a gyógytorna számít az egyik legnépszerűbb megoldásnak, ha valamilyen mozgásszervi elváltozásunk, problémánk van.
Rendkívül komplex terápia. Éppen ezért, igen sokféle sérülést, elváltozást és betegséget lehet vele kezelni. Természetesen, mielőtt bárki azt gondolná, csak a gyógytornász által diktált gyakorlatsorokból áll a fizioterápia, az téved. A szakemberek is folyamatosan fejlesztik magukat. Újabbnál-újabb képzéseken vesznek részt, hogy megismerkedhessenek a legmodernebb eljárásokkal. Fontos, hogy a gyógytorna mellé használjanak lágyrész technikákat is. Ezáltal a páciens gyógyulása garantált lesz.
Milyen fizioterápiás módszerek léteznek még?
Elsők között említhetnénk meg a szegmentális stabilizációt. Ennél a terápiánál nem másra koncentrálnak, mint a nyak-, hát- és derékfájdalom megszüntetésére. Ezek igen nagy ismétlésszámú gyakorlatok és egyaránt hatnak a felületes és mély izmokra. Pontosan ennek a két hatásnak a kombinációjából fakad, hogy hosszú távon javul a szegmentális stabilitás.
Ezek a feladatok nemcsak megkímélik az ízületeket, de segítenek megelőzni a későbbi túlterhelés okozta fájdalmat is. A szegmentális stabilizáció mellett, igen nagy népszerűségnek örvend a kinesio taping technika is. Ez szintén a tehermentesítésben és a fájdalomcsökkentésben segít. A kinesio taping mechanikus módszer, ami a szervezet öngyógyító folyamatait támogatja. A speciális tapasszal aktiválják a reflexköröket.